Korózii odolná oceľ – Corten (Korten).

Náš dodávateľ sa špecializuje na spracovanie korózii odolnej ocele v bežnej reči skôr pomenovanej ako corten.

Corten je ochranná známka registrovaná pre jedného konkrétneho výrobcu, avšak tento názov zľudovel pre označenie týchto druhov materiálu. Jedná sa o materiály S355 s prívlastkom W (z zngl. Weathering – zvetrávanie), ktoré označuje schopnosť materiálu odolávať pôsobeniu atmosferických vplyvov. Jedná sa o špeciálny typ ocele, ktorý je pre svoje vlastnosti používaný hlavne na konštrukcie a dnes je veľmi obľúbeným dekoračným a obkladovým materiálom.

Vďaka zliatinám, ktoré prispievajú k vytvoreniu stálej povrchovej a samo regenerujúcej sa ochrannej vrstvy hnedej farby – k úplnému vyzretiu dochádza po 6-8 rokoch – má okrem vynikajúcej mechanickej odolnosti tiež vysokú odolnosť voči korózii až do 8 krát vyššiu ako normálna konštrukčná oceľ. Plechy Corten nevyžadujú dodatočné náklady na galvanizáciu a ak sú lakované, znižujú náklady na údržbu na minimum, keďže ak aj je poškriabaná alebo odštiepená lakovaná vrstva, plech z tohto materiálu sa vie sám chrániť voči poveternostným vplyvom.

Názov CORTEN je odvodený od jeho hlavných charakteristík:
CORrosion resistance = Odolnosť voči korózii
TENsile strength = Vysoká mechanická odolnosť

Najznámejšie označenia sú:

• Corten Steel A / S355J0WP: všeobecne známy ako „fosforová oceľ“ (P), prvok, ktorý podporuje zvýšenú ochranu voči oxidáciu; používané predovšetkým pre architektonické aplikácie. Dodávané v hrúbkach od 0,6mm do 1,5mm. Plechy sú jemne olejované na zabránenie korózii pri skladovaní.
• Corten Steel B / S355J2W: používaná pre konštrukcie vystavené intenzívnemu namáhaniu, táto špeciálna oceľ odoláva aj nízkym teplotám. Dodávané v hrúbkach od 2mm do 20mm.

Použitie:

Rúry na rekuperáciu výfuku, komíny, dopravné železničné vozne, kontajnery, silá, mosty, okrasné a architektonické stavby, nepretržité fasády (stavebný sektor), ochranné zábradlia, cestné zábrany atď.

Plechy je v závislosti od konkrétneho materiálu možné dodať v šírkach 1000, 1250, 1410, 1500, 2000 a 2500mm. Pre konkrétnu špecifikáciu nás neváhajte kontaktovať.

Plechy je možné dodať s neštandardnou dĺžkou (dĺžka presne podľa požiadaviek zákazníka) pri objednávke od 2000kg.

Rúry ( kruhové, štvorcové, obdĺžnikové – Jakle )

V našej ponuke nájdete aj zvárané profily z korózii odolnej ocele S355-J2HWP. Všetky zvárané rúry sú 6000mm dlhé.  Najpoužívanejšie rozmery skladom v Bratislave.

 

Corten Jakle Skladom Corten S355J2HHWP corten rury

V našej ponuke aj chémia na Corten – aktivátor oxidácie a vrchný lak vhodný na použitie v interiéri aj exteriéri.

 

Viac o korózii odolnej oceli sa môžte dočítať aj na Wikipedia.

 

Iné špeciálne ocele

Ponúkame produkty valcované za tepla, odmorené resp. blacky, valcované za studena, galvanicky pozinkované, potiahnuté za tepla legami zinku, Al-Zn, Al-Si a Zn-Mg, a iné…

Nami dodávané akosti ocele:

Možnosti dodania hrúbok /podľa akostí/ od 0,4 mm – 25 mm, minimálna objednávka 2,5 tony/1 druh tovaru.
Upozorním Vás, že naši dodávatelia plechy do hrúbky 25 mm DELIA ZO ZVITKU, takže plechy sú vo vyššej rozmerovej kvalite ako bramy/quarto plechy.

Pri objednávkach väčších ako 50 ton ponúkame priame dodávky zo servisného centra v rámci nášho agentúrneho zastúpenia dodávateľa.